*بیوگرافی قیصر امین پور به نقل از ویکی پدیا*

زندگینامه قیصر امین پور رو به نقل از ویکی پدیا میارم:

دکتر امین‌پور در دوم اردیبهشت ماه ۱۳۳۸ در گتوند دزفول به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در دزفول ادامه داد و در سال ۵۷ در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی پس از مدتی از این رشته انصراف داد.

قیصر امین‌پور، در سال ۶۳ بار دیگر و این بار در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه رفت و این رشته را تا مقطع دکترا گذراند و در سال ۷۶ از پایان‌نامه دکترای خود با عنوان سنت و نوآوری در شعر معاصر دفاع کرد. این پایان‌نامه در سال ۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.

قیصر امین‌پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال ۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. دکتر امین‌پور در سال ۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.

از وی در زمینه‌هایی چون شعر کودک و نثر ادبی، آثاری منتشر شده است که به آنها اشاره می‌کنیم: طوفان در پرانتز (نثر ادبی، ۱۳۶۵)، منظومه ظهر روز دهم (شعر نوجوان، ۱۳۶۵)، مثل چشمه، مثل رود (شعر نوجوان، ۱۳۶۸)، بی‌بال پریدن (نثر ادبی، ۱۳۷۰) و به قول پرستو (شعر نوجوان، ۱۳۷۵).

از دیگر آثار قیصر امین‌پور، می‌توان به مجموعه شعر آینه‌های ناگهان ۱۳۷۲، گزینه اشعار (۱۳۷۸، مروارید) و مجموعه شعر گلها همه آفتابگردان‌اند (۱۳۸۰، مروارید) اشاره کرد.

دکتر قیصر امین‌پور در سال ۵۸، از جمله افرادی بود که در شکل‌گیری و ادامه فعالیتهای شعری حوزه هنری تا سال ۶۶ تأثیر داشت. وی طی این دوران در هفته‌نامه سروش مسئول صفحه شعر بود و اولین کتابهای خود را در سال ۶۳ و با نامهای «در کوچه آفتاب» (دفتر رباعی و دوبیتی) و «تنفس صبح» (مجموعه شعر) منتشر کرد.

/ 2 نظر / 75 بازدید

گتوند جزو دزفول نیست جزو شوشتره. به

شیدا

عاشق قیصرم .مرسی انتخاب شعرتم عالیه.مرسی